Zpráva předsedy o činnosti
Československé společnosti pro elektronovou mikroskopii
za rok 2000



Rok 2000 byl dozajista vrcholným rokem v dosavadní existenci CSEM. Na týden se společnost stala středem elektronově mikroskopického světa a zdá se, že odlesk této události tak docela nevymizí ani v budoucnosti. Ve dnech 9. až 14. 7. 2000 proběhl v prostorách brněnského Výstaviště a přilehlých hotelů Voroněž a Holiday Inn 12. Evropský kongres o elektronové mikroskopii. Smluvním pořadatelem byla CSEM na základě kontraktu s Mezinárodní federací společností pro elektronovou mikroskopii (IFSEM) a jako spolupořadatele si přibrala Ústav přístrojové techniky AV ČR, který poskytl místnost pro kancelář kongresu.

Nad kongresem převzali záštitu předseda AV ČR prof. Zahradník a primátor města Brna Dr. Duchoň. V zahajovacím půldni byly předány ceny Ernsta Rusky za období 1996-2000 v biologických a fyzikálních vědách. Cenu za fyzikální vědy obdržel Dr. M. Maňkoš (Hayward, USA), odchovanec ÚPT v Brně a člen CSEM, což představuje, s ohledem na vysokou prestiž této evropské ceny, významný úspěch naší společnosti. Úvodní plenární přednášku kongresu o historii elektronové mikroskopie v našich zemích přednesl prof. Delong.

V následujících osmi půldnech kongresu bylo pak nejvýznamnějšími hosty kongresu předneseno osm plenárních přednášek na vybraná témata především z metodologie oboru. Půldny byly dále vyplněny samostatnými symposii zabývajícími se jednotlivými aplikačními obory elektronové i sondové mikroskopie v různých oblastech biologických, medicinských, fyzikálních i společenských věd, a rovněž přístrojovou technikou a metodologií. Celkem se konalo 52 symposií, z nichž každé bylo řízeno dvěma předsedy a naplněno několika pozvanými přednáškami a vybranými ústně přednesenými příspěvky. Součástí symposií byly i posterové sekce. Celkem 481 posterů bylo vystaveno po celou dobu kongresu a diskuse u nich se konala ve vyhrazených časech mimo vlastní symposia (program kongresu probíhal nepřetržitě 12 hodin denně). Program byl dále doplněn 19 firemními prezentacemi ve formě tzv. otevřených laboratoří a 5 půldenními kursy za zvláštní školné. Doprovodnými akcemi byly tři workshopy.

Všechny vědecké příspěvky kongresu od plenárních přednášek až po postery, v celkovém počtu 785, byly shrnuty do čtyřsvazkového sborníku. Tři z těchto svazků vyšly před kongresem a jejich obsah byl rovněž vydán na CD-ROM. Čtvrtý svazek tvoří dodatek vydaný až po kongresu. Sborník o úhrnném objemu 1998 stran vydala CSEM.

Součástí kongresu byla i doprovodná výstava přístrojů a jejich příslušenství a další laboratorní techniky. Ve 43 výstavních stáncích byly vystaveny výrobky 50 firem z celého světa. Celkem bylo na výstavě v provozu 25 elektronových mikroskopů různých typů, což je netradičně velmi vysoké číslo.

Kongresu se zúčastnilo 822 vědeckých účastníků ze 44 zemí, 263 účastníků z průmyslu a dále jednodenní účastníci do celkového počtu 1248 osob.

Bezprostředně po EUREM následoval, jako jeden z doprovodných workshopů, 7. Mezinárodní seminář o optice nabitých částic a přístrojové technice pro fyziku povrchů. CSEM byla v tomto případě spolupořadatelem, hlavním organizátorem byl ÚPT v Brně. Seminář se jako obvykle konal na Skalském dvoře u Bystřice n/P za účasti 40 odborníků z 9 zemí. Poněvadž se tentokrát seminář konal jako doprovodná akce kongresu absorbujícího enormní objem publikační aktivity, bylo upuštěno od vydání sborníku

CSEM se dále aktivně účastnila formování Evropské mikroskopické společnosti jakožto nástupce Evropského výboru IFSEM. V současné době existuje již velmi pokročilá verze konstituce EMS, na základě níž se CSEM zřejmě stane kolektivním členem a bude zprostředkovávat příslušnost k EMS všem svým členům. V té souvislosti bude nutno zvýšit členský příspěvek CSEM. Předseda CSEM se stal členem Výkonného výboru EMS.

Pokroku bylo také dosaženo na poli "vědecké diplomacie" – CSEM byla za velmi výhodných podmínek přizvána jako spolupořádající společnost vysoce prestižní konference Dreilaendertagung, tradičně pořádané mikroskopickými společnostmi Německa, Rakouska a Švýcarska. Toto pozvání CSEM přijala pro akci konanou v roce 2003. Jsou vedena další jednání směřující ke sloučení dvou tradicí středoevropských konferencí (druhou z nich je tzv. Multinational congress on EM, pořádaný šesti EM společnostmi včetně CSEM a po páté konaný v roce 2001 v Lecce v Itálii) do podoby středoevropského kongresu.

Na Valném shromáždění CSEM, konaném u příležitosti EUREM v Brně, byl zvolen nový Výkonný výbor, v němž došlo k obměně pěti členů. Mezi nejdůležitější závěry jednání patří dohodnutý přechod na elektronickou formu Bulletinu CSEM.

19. ledna 2001

RNDr. Luděk Frank, DrSc.
předseda CSEM

This page was prepared by
Petr Schauer,
ISI ASCR, Brno, Czech Republic
updated on January 25, 2001
(transfer to the CSEM home page)